Deutsch

Mały śmieć, wielki problem

Ile czasu zajmuje rozkład naszych śmieci i co rozkłada się najdłużej?

Najdłużej rozkłada się szkło. Jedne źródła podają, że zajmuje to 4000 lat, inne, że szkło nie rozkłada się wcale. Potwierdzają to znaleziska szklanych koralików datowane na około 2000 lat p.n.e. Na szczęście szkło jest w 100% przetwarzalne! Nawet ze stłuczki szklanej można wyprodukować nowe butelki, włókna izolacyjne czy szklaną watą. Szkło jest materiałem ekologicznym, dlatego powinniśmy je ponownie wykorzystywać!

Plastik – czyli tworzywo sztuczne, bo to właściwa nazwa plastiku – w zależności od rodzaju, rozkłada się od 100 do 1000 lat. Zwykłe, małe papierki po cukierkach rozkładają się około 450 lat. Podobnie sprawa wygląda z jednorazowymi reklamówkami, które rozkładają się około 400 lat. Należy wziąć pod uwagę fakt, że do jej wyprodukowania potrzebna jest zaledwie sekunda, a człowiek używa plastikowej torby jedynie przez około 30 minut. Nie raz już przekonywaliśmy do toreb płóciennych ;-) Na szczęście plastik można poddać recyklingowi, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie polaru, rajstop, butów czy nawet namiotów. Wystarczy około 35 butelek na stworzenie jednej bluzy polarowej.

W kwestii rozkładu najtrudniejszym wyzwaniem dla natury jest wrak samochodu, czyli około 710 kg żelaza i stali, 90 kg cynku, 30 kg szkła, 22 kg aluminium, 10 kg ołowiu, 6 kg miedzi, 5kg cynku oraz 67 kg innych metali i substancji.

Kret przyłącza się do apelu o segregowanie śmieci. Recycling to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Warto też, jak tylko to możliwe, ograniczyć konsumpcję i produkcję odpadów.

Powrót do wszystkich ciekawostek Oceń ciekawostkę:   (4.20) Udostępnij

loader