Deutsch

Roślinne oczyszczalnie ścieków

Alternatywą dla małych, technicznych oczyszczalni ścieków są roślinne oczyszczalnie ścieków. Technologia ta jest stosunkowo młoda.

Pierwsza tego typu oczyszczalnia powstała w latach pięćdziesiątych w Izraelu, a w Europie pierwsze prace badawcze prowadzone były w latach sześćdziesiątych. W Polsce pierwsze prace rozpoczęto w latach osiemdziesiątych i wtedy też wybudowano pierwsze obiekty.

Roślinne oczyszczalnie ścieków to oczyszczanie ścieków z udziałem roślin. Inne określenia tego rodzaju obiektów to: „oczyszczalnie hydrobotaniczne”, „oczyszczalnie bagienne”, czy „oczyszczalnie korzeniowe”. Drzewa spowalniają spływ powierzchniowy i zmniejszają migrację rozpuszczonych w wodzie składników mineralnych. Dzięki temu efektywnie oczyszczają przesączającą się przez korzenie wodę.

Wykorzystywane do tego rodzaju oczyszczania są na przykład topole i wierzby. Topole pobierają azot z wody glebowej, kumulują go następnie w postaci białkowej w drewnie i liściach. Wierzby z kolei, posiadające duże zdolności absorpcyjne składników mineralnych z podłoża. Są bardzo często stosowane jako filtry biologiczne, ponieważ usuwają zanieczyszczenia z wody, gleby i osadów pościekowych. Nadbrzeżne zadrzewienia wierzbowe przyspieszają naturalne procesy samooczyszczania się wody nawet o 40%.

Powrót do wszystkich ciekawostek Oceń ciekawostkę:   (3.86) Udostępnij

loader